24 Απρ 2014

Στα playoffs ο ΚΑΟΔ! Νίκησε τον Πανελευσινιακό 81-68

Η Ελευσίνα ταξίδεψε στη Δράμα με στόχο τη νίκη που θα ''σφράγιζε'' την παραμονή της ομάδας του Γιώργου Σκαραφίγκα στην Basket League ΟΠΑΠ όμως ο ΚΑΟΔ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και επικράτησε 81-68.

Ο αγώνας

Η Ελευσίνα βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Κάιλς (4π.) όμως ο ΚΑΟΔ ''έτρεξε'' σερί 6-0 και προηγήθηκε 9-4 έπειτα από τρίποντο του Μπάβτσιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Τέρνερ όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Μπράουν, Τζόουνς και Μάρκοβιτς έστειλαν τη διαφορά στο +9 (15-6) για τους γηπεδούχους μόλις στο 8'. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι Δραμινοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα. Ο Μάρκοβιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 23-12, λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα ο Σέρβος φόργουορντ διαμόρφωσε το 26-12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ κράτησε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση ασφαλείας, κάνοντας το 30-15 στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ελευσίνα στηρίχτηκε στα επιθετικά ξεσπάσματα του Ντέιβιντ Κάιλς και μείωσε στο 39-28 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Πανελευσιανιακού στο πρώτο μέρος (16, έναντι μόλις 6 της Δράμας) ενώ ο Μάρκοβιτς τελείωσε… αλάνθαστος το ημίχρονο, έχοντας 11 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντα και οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον ΚΑΟΔ.

Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και μείωσε 39-33 έπειτα από καλάθι του Τέρνερ και 1/2 βολές του Κάιλς. Ο Μανώλης Παπαμάριος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 44-38 όμως ο Τζόουνς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον ΚΑΟΔ κάνοντας το 47-38 στο 28’. Ο Ζάρας έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (50-40) ενώ οι Δραμινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 54-44 με 2/2 βολές του Τζόουνς. Ο Κάιλς έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 μειώνοντας σε 60-51 στο 33' ωστόσο ο Ζάρας κράτησε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση ασφαλείας, διαμορφώνοντας το 68-53 στο 35', με τρίποντο. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 71-62 με τον Φίσερ όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68.